Engelsiz Bir Yaşamın Olduğu Bir Dünya Temennisiyle

03/12/2017

3 Aralık Dünya Engelliler Günü tüm dünyada engellilerin sorunlarının gündeme getirildiği çözüm noktalarının araştırıldığı bir gündür. Ülkemizde de bu günde değişik etkinlikler yapılmaktadır. Ancak son zamanlarda bu günün bir kutlama günü olduğu gibi yanlış bir algıya kapıldık.

Bu günün amacına uygun olarak yapılan toplantılar, seminerler, paneller engellilerimizin yaşadıkları sorunları topluma ve bizi yönetenlere daha iyi anlatabilmek onları bilinçlendirebilmek ve çözüm önerileri sunmak olmalıdır. Halen ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlarımızın eğitimden sağlığa istihdamdan çalışma hayatındaki sıkıntılara kadar pek çok sorunu bulunmaktadır.

Yallarca bizler engellileri toplumsal yaşama kazandırabilmek için yoğun çabalar sarf ettik. Ancak şimdi geriye dönüp baktığımızda aslında engellilerin topluma uyumunun sorun olmadığını toplumun engellilere uyumunun sorun olduğunu görüyoruz. Engelliyi kabullenemeyen toplum olmuştur. Hep sağlıklı bireyler dediğimiz kesimlere soruyoruz engelliyle çalışmak ister misiniz?, engelliyle komşu olmak ister misiniz?, engelliyle evlenmek ister misiniz?, engelliyle yaşamak ister misiniz?  Bu soruların çoğuna da hayır cevabı almaktayız. Buda gösteriyor ki engellinin topluma rehabilitasyonu değil toplumun engelliye rehabilitasyonu gerekiyor.

Çalışma hayatında bulunan engellilerimizin de birçok sorunları bulunmaktadır. İş hayatına katılımda ulaşımdan işyerindeki mimari sıkıntılara kadar birçok sorun yaşamaktadırlar. Diğer taraftan 15 yılını tamamlayarak emekli olan engellilerimiz aldıkları emekli ikramiyesi ve bağlanan maaşın yetersiz olması sebebiyle emeklilik hayatı kabusa dönmekte ve engelli birey evine hapsedilmektedir. 15 yıllık çalışma yaşamında gelebileceği derece ve kademeye gelmesi mümkün bulunmamaktadır. Bununla ilgili olarak hükümetimizin sunduğumuz çözüm önerilerini dikkate almasını özellikle emeklilik yaşamlarını rahat geçirebilmelerini ve insanca yaşam sürmelerini sağlamak için gerekli düzenlemeleri ivedilikle yapmalıdır.

Engelsiz bir yaşamın olduğu bir dünya dileğiyle…

Okunma Sayısı : 588

DİĞER HABERLER

M Akif İnan Köşesi

TRT Haber Haberler

Son Dakika Haberleri  |  Haber Manşetleri
ANKET
Yeni Web Sitemizin Kullanışlı ve Daha Estetik Olduğu Fikrine Katılıyor musunuz?