Tarihçe

Sendikamız, 20 Şubat 1992 yılında Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Basın, Yayın ve İletişim hizmet kolunda Konfederasyonumuzun Kurucu Genel Başkanı şair ve yazar merhum Mehmet Akif İnan’ın teşvikiyle kurulmuştur. 

Kuruluşundan günümüze kadar sorumlu sendikacılığın gereğini yerine getiren sendikamız, hizmet kolumuza bağlı Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT A.Ş), Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), T.C. Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) olmak üzere bu 5 kurumda bulunan kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerini korumak için çaba sarf etmektedir.

25.06.2001 tarihinde kabul edilen 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu ile memurların sendika kurmaları yasal dayanağa kavuşması sonucu Birlik Haber-Sen’de tüzel kişilik kazanmıştır.

2002 yılında ilk Kongreyle ilk profesyonel yönetim kurulunu seçen Birlik Haber-Sen, hızla üye kayıt ve kurumsallaşma çalışmalarına başlamıştır.

2003 yılında Olağanüstü kongreye giden sendikamız, 2005’te ikinci, 2008’de üçüncü, 20-21 Şubat 2011 tarihlerinde dördüncü, 29 Temmuz 2015 tarihlerinde ise 5. Olağan Genel Kurulu’nu gerçekleştirmiştir.

15 Mayıs 2002 tarihinde 347 resmi üyesi bulunan Birlik Haber-Sen, 15 Mayıs 2003’te 1.895 üyeye, 2004’te 4.205 üyeye, 2005 ‘te 5.165 üyeye, 2006’da 4.059 üyeye, 2007’de 4.613 üyeye, 2008’de 4.985 üyeye, 2009’da 5.584 üyeye, 2010’da 5.834 üyeye, 2011’de 8.583 üyeye ulaşmıştır.

15 Mayıs 2012 yılında 12.231 üye ile Basın, Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü’nde ilk yetkiyi alan Birlik Haber-Sen, 2013 yılında 13.003 üyeyle Basın, Yayın ve İletişim hizmet kolunda “Genel Yetkili” sendika olmayı başarmıştır.

2014’te 14.446 üyeye, 2015’ te 14.576 üyeye ve 2016 yılında da Genel Başkan Ömer Budak ve ekibinin çalışmaları sonucu 15.976 üyeye ulaşan Birlik Haber-Sen, genel yetkide 5. yılını tamamlayarak, genel yetkisini pekiştirmiştir.  

Ülke gerçekleri ve kamu çalışanlarının sorunlarıyla yakından ilgilenmeyi, kendine şiar edinen sendikamız, başta millete yönelik vesayet operasyonu olan 15 Temmuz FETÖ / PDY terör örgütünün darbe girişimini millet iradesiyle durmuş ve her zaman demokrasiden, sivil iradeden yana olmuştur. Bununla da yetinmeyen sendikamız bir Sivil Toplum Kuruluşunun gereği olan mazlumdan ve mağdurdan yana olmuştur. Ülkemizde yaşanan doğal afet ve terör olaylarında zarar gören vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için sağına soluna bakmadan yardıma koşmuştur.

Barış ve hakkaniyet temelli demokratik yeni bir dünya isteyen sendikamız, kadim medeniyetimizin inşası için hizmet üretip ve mazlumlara sahip çıkmaktadır. Sadece ülkemize yönelik değil dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen küresel operasyonlara da karşı çıkmaktadır. Mısır’da SİSİ darbesini protesto etmiş, Esat’ın sivillere yönelik yaptığı katliamlara sessiz kalmamıştır. İsrail’ in, Filistin’ de yaptığı soykırıma direnen sendikamız; Çin’in Doğu Türkistanlı Müslümanlara yaptığı baskılar için meydanları doldurmuştur. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da Birlik Haber-Sen, ülkemizin, milletimizin, mazlumların ve kamu çalışanlarının menfaatinden yana daima yer alacaktır.

Sendikamız hakkın ve haklının yanında, laf yerine, iş üretmeyi, hükümetlerin gölgesinde büyümek yerine, kamu çalışanların gönüllerinde yeşermeyi, duygusallığı  değil, akılcılığı, sübjektiflik yerine, objektifliği, sözde değil, özde sendikacılık yapmayı ilke edinmiştir. Bu bağlamda kamu çalışanları ve  üyelerimizden aldığı destekle Birlik Haber-Sen, rakiplerinin toplamından daha fazla üyeye sahip olmuştur.

Üyelerimizin gayretleri ve sabırlarıyla, Birlik Haber-Sen olarak onların hem hak ve menfaatlerini meşru zeminde savunacak, hem de rutini bozarak, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldırma konusunda ülkemize katkıda bulunacağız.

Birlik Haber-Sen’in hedefi, hizmet kolundaki en büyük sendika olarak önümüzdeki dönemde de Basın, Yayın ve İletişim çalışanlarının hak ve menfaatlerini en iyi şekilde korumak ve geliştirmek olacaktır. 

VI. OLAĞAN GENEL KURUL

Sendikamızın, 6. Olağan Genel Kurulu, 17. Ağustos 2019 tarihinde Ankara’da yapıldı. Seçim sonrası yönetim kurulu şu şekilde oluştu.

Genel Başkan
Ömer BUDAK

Genel Sekreter
Gürbüz İNALTEKİN

Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilatlanma)
Recep DAĞTEKİN

Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
Mevlüt BURGAÇ

Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme)
Selçuk ERDEM

Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim)
Evren AKPINAR

Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler)
Cengiz ŞİŞMAN

 

VII. OLAĞAN GENEL KURUL

Sendikamızın, 7. Olağan Genel Kurulu, 7 Mart 2023 tarihinde Ankara’da yapıldı. Seçim sonrası yönetim kurulu şu şekilde oluştu.

Genel Başkan
Ömer BUDAK

Genel Sekreter
Gürbüz İNALTEKİN

Genel Başkan Yardımcısı (Teşkilatlanma)
Cengiz ŞİŞMAN

Genel Başkan Yardımcısı (Mali İşler)
Evren AKPINAR

Genel Başkan Yardımcısı (Mevzuat ve Toplu Sözleşme)
Recep DAĞTEKİN

Genel Başkan Yardımcısı (Basın ve İletişim)
Fatih Adem GENÇBAY

Genel Başkan Yardımcısı (Eğitim ve Sosyal İşler)
Mitat KARACA