Kırılmayan Zincirleri Kırıp, Çağ Değiştiren Ecdadımızı Rahmetle Anıyoruz

01.08.2015 20:31

Kırılmayan Zincirleri Kırıp, Çağ Değiştiren Ecdadımızı Rahmetle Anıyoruz

Peygamber efendimizin müjdelediği komutan, gemileri karatan yürüten, asırlarca kırılmayan zincirleri parçalayan, çağ kapatıp çağ açan Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve askerlerini rahmetle anıyoruz.

29 Mayıs 1453. İstanbul’un Fethi’nin 561.yıldönümü hem İslam tarihi hem de dünya tarihi için bir dönüm noktasıdır. Büyük fetihle sadece tarihin akışı  değişmemiş, bir çağ açıp, başka bir çağ kapanmıştır. Fetihten sonra İstanbul, Asya ile Avrupa’yı bir birine bağlamış; asırlardan beride dünyada  hoşgörü, barış ve kardeşliğin en güzel örneğinin merkezi olmuştur.

 “Ya ben İstanbul’u alırım ya da İstanbul beni!” diyerek fetih için azim ve kararlılığını gösteren, Hz Peygamberin, ” İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, onu fetheden ordu ne güzel ordudur” müjdesine mazhar olan büyük komutan, genç nesillere örnek teşkil etmektedir.  Hedefine ulaşmak için gemileri karadan yürütecek kadar fethe inanmış şanlı ecdadın torunları olarak, onların bıraktığı mirasa sahip çıkmak ve onlara layık olmak genç nesillerin en büyük ideali olmalıdır. Bu duygularla  Âlemlerin sultanı Hz. Muhammed Mustafa (S.A.V)’in  övdüğü İstanbul’un Fethi’nin 561. yıldönümünü kutluyor, bu büyük mirası bizlere bırakan başta Fatih Sultan Mehmet Han olmak üzere, tüm ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyoruz.”