Gülcüoğlu, Cumhurbaşkanı Gülün Verdiği İftara Katıldı

01.08.2015 20:31

Gülcüoğlu, Cumhurbaşkanı Gülün Verdiği İftara Katıldı

İş ve meslek kuruluşu temsilcileri ile işçi-işveren ve memur konfederasyonu temsilcileri, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’ndeki iftar yemeğinde bir araya geldi.

 

Yemekte yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Gül, konuklarını bir kez daha Çankaya Köşkü’nde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Daha önceki yıllarda sendikalarla çalışma hayatının diğer temsilcilerini ayrı ayrı davet ettiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Gül, bu sefer çalışma hayatının tüm temsilcileriyle birlikte iftar yapmanın daha doğru olduğunu düşündüğünü söyledi.

TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLILIK

Konuşmasının başında şehitlerimize Allah’tan rahmet dileyen Cumhurbaşkanı Gül, “Aslında Ramazan ayı barışın, huzurun, toleransın ve kardeşliğin pekişmesi ve öne çıkması gereken bir ay. Bu toprakların ruhu bunu söylüyor, ama ne yazık ki bu toprakların ruhuna ters düşenler acımasızca teröre başvurmaktan geri durmuyorlar ve bugün malesef şehitlerimiz oldu. Şehitlerimizin ailelerine, milletimize, silahlı kuvvetlerimize, güvenlik güçlerimize ve herkese bu vesileyle bir kez daha başsağlığı diliyorum.” dedi. Cumhurbaşkanı Gül, devletin terörle mücadeledeki kararlılığından ve bu mücadelede tüm imkânlarını kullanacağından kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğini hatırlattı.

ÇALIŞMA HAYATINDAKİ HUZUR, GENEL HUZURUN TEMEL DİREKLERİNDEN BİRİDİR

Her şeyin başında huzur ve güvenliğin geldiğine de işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, huzur ve güvenliğin çok geniş anlamda düşünülebileceğini belirterek, “İş dünyasındaki huzur, karşılıklı anlayış ve dayanışma çok önemlidir. Bir tarafta işverenlerimiz, bir tarafta çalışanlarımızın, emekçilerimizin temsilcisi sendikalarımız. Bütün alanlarda, sanayide, hizmet sektöründe, tarımda, her alanda çalışma hayatındaki huzur, bir memleketin genel huzurunun temel direklerinden biridir. Bunu sağlamak da tabii ki devletin görevidir.” dedi.

Demokrasi, hukuk ve serbest piyasa ekonomisinin ilkeleri çerçevesinde herkesin birbirinin hak ve hukukunu gözeteceği ortamın sağlanması ve karşılıklı diyalog içerisinde olmanın herkesin ortak arzusu olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Gül, çalışma hayatında bu diyalog ortamını yakinen gördüğünü belirtti.

HEPİMİZİN BİREYSEL SORUMLULUĞU OLDUĞU GİBİ KURUMSAL SORUMLULUĞU DA VARDIR

Cumhurbaşkanı Gül, konuklarının Türkiye’nin sadece ekonomik hayatıyla değil, daha geniş anlamda siyasi ve demokratik hayatıyla ilgili görüşlerinin ve tavsiyelerinin de olduğunu ve kendisinin tüm bunları dikkatli bir biçimde izlediğini kaydederek herkesin bu fikirlerden azami derece faydalanması gerektiğini aktardı. Bunların, Türkiye’nin geleceğini kurmakta büyük ufuklar açacağına olan inancını dile getiren Cumhurbaşkanı Gül, “Şunu unutmayalım ki, memleket kendi memleketimizdir. Hepimiz bu ülkenin birbirine eşit şerefli vatandaşlarıyız; hepimizin bireysel sorumluluğu olduğu gibi kurumsal sorumluluğu da vardır.” dedi.

MUTLULUK İÇİN HUKUK VE ÖZGÜRLÜK KADAR EKONOMİK ZENGİNLİK DE GEREKLİDİR

Mutluluğun sadece özgürlüklerle, hukukla olmadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, bunun yanında ekonomik zenginliğin ve tüm vatandaşların temel ihtiyaçlarını rahat bir şekilde karşılayabileceği bir ortamın sağlanamaması halinde mutluluktan bahsedilemeyeceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Gül, kiminin yediği, kiminin baktığı bir ülkede mutluluktan bahsedilemeyeceğini aktararak, ”Komşusu açken, diğer bir komşunun tok olmasını düşünemeyiz. O bakımdan elbirliği içerisinde, bir taraftan kamuda, devlette sorumlu olanlar, bir taraftan özel sektörde sorumlu olanlar, hep beraber elbirliği içerisinde bu arzu ettiğimiz hedeflere, ortama ulaşacağız ve bunu sağlamak da bizim elimizde”, dedi. 

Çankaya Köşkü’ndeki iftar yemeğine, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Birlik Haber-Sen Genel Başkanı Şinasi Gülcüoğlu ve Memur-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanlarıyla, iş ve meslek kuruluşu temsilcileri ile işçi-işveren ve memur konfederasyonu temsilcileri katıldı.

İLGİLİ FOTOĞRAFLAR